dziennik,  poradnik

jak być tatą – kto ty jesteś?

Jak być tatą?

Jest to tak samo trudne stwierdzenie czy raczej pytanie jak pytanie czemu dziecko jest dzieckiem. I odpowiedź, że jest to mały dorastający człowiek wcale nie satysfakcjonuje, ani tez nie wyczerpuje żadnego z wątków tego na pozór prostego pytania.

Wpisy na blogu z różną częstotliwością rozpocząłem z początkiem 2013 roku, wtedy na świat przyszła moja pociecha. Od tamtego momentu wiele się zmieniło, przede wszystkim ona. Ma już prawie 5 lat, a więc 5lat!… tyle minęło gdy ten notatnik i niejako spowiednik zaistniał na łamach wordpress.com. Ale człowiek się zmienia i jego pojęcie rzeczywistości też.  Nie jestem developerem (tym co tworzy strony) ani web designerem. Po prostu nauczyłem się robić to w formie, jaka jest dla mnie wystarczająca. A więc kim jest tak naprawdę tata w akcji?

Historia zaczęła się w 2013 roku kiedy postanowiłem zmienić swoje życie tak, aby całkowicie zadbać o rodzinę i niejako się jej poświęcić. W 2014 roku założyłem własną firmę. Trochę to trwało ale teraz mogę z czystym sumieniem nazwać się człowiekiem renesansu. Kim więc jestem? Architektem. Projektuję swoje życie i zapraszam do niego innych. Dbam o to co najważniejsze a przy tym coraz bardziej się zmieniam i ewoluuję ku dorosłości. Jeśłi ktoś mi teraz powie, że dorósł w momencie narodzin dziecka, uśmiechnę sie – nie będzie to jednak uśmiech w pełni szczery. Dorastamy stopniowo, pozwalamy sobie zmieniać się na lepsze. I te zmiany powodują dzieci.

Moja historia, również z wpisami pokazuję pewną niekonsekwencję z która staram się walczyć. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że musiałem, byłem w sytuacji która niejako wymogła na mnie powrót do dawnych przyzwyczajeń. Zaopiekowanie się kilka dni córką, powrót do gotowania, do podziału obowiązków w ciągu dnia. Do poświęcenie większej ilości czasu córce. Skłaniam się ku samokrytyce, że pracując, zapędzając się w obowiązkach służbowych zacząłem oddalać się od bliskich. Notabene robiąc to dla nich. Ale udało się wrócić. Teraz wolę później zabrać się za pracę, ale posiedzieć z córką i pogadać. Odbierając ją z przedszkola najpierw trzeba się wyprzytulać aby zacząć się ubierać.

Co robi tata?

Tata wraz z mamą wprowadzili jasny podział. Nie chodzi mi o to że to wolno, tego nie itd. Wprowadziliśmy niejako system kar i nagród, ale o tym w kolejnym poście. Ale ważniejsze jest nauczenie dziecka, że nie wszystko jest wszystkich. Prowadzę firmę i nie wyobrażam sobie sytuacji w której wracam do domu a tam przesyłki do mnie już przejrzane, część pokolorowana – np umowy. I to jest to co jest formowe, jest nie do zabawy.

Gdzie jest tata?

Zawsze niedaleko, zawsze gotów pomóc w razie potrzeby. Tata to tak samo jak mama taki plecak bezpieczeństwa. Opieka ale nie izolacja, o tym pamiętajcie drodzy tatusiowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: